Kometa a olympiáda, olympiáda a Kometa

    Zbyněk Matýsek (MAZB)
Josef Černý v reprezentaci

Kdo reprezentoval na sportovním svátku v minulosti? Byla to řada hráčů Komety. A někteří, kteří zde jsou jmenovaní, v době účasti na ZOH ani nevěděli, že do Komety v budoucnu přestoupí.Augustin Bubník Vladimír Bouzek
Augustin Bubník Vladimír Bouzek

1948 - V. ZOH Svatý Mořic, Švýcarsko

Asi nejlepší reprezentační výběr před-naganské éry. V brance Modrý, obránci Trousílek, Hajný, třebíčský Sláma, útočníci Zábrodský, Troják, Konopásek, Roziňák, Drobný… a mezi nimi dva budoucí trenéři Komety: Augustin Bubník a Vladimír Bouzek. Bezbrankový zápas s Kanadou patřil k lahůdkám olympijských her.

1952 - VI. ZOH Oslo, Norsko

RH Brno sice ještě neexistuje, ale v reprezentaci patří k oporám Vlastimil Bubník, Bronislav Danda a Slavomír Bartoň. Československo skončilo třetí.

Vlastimil Bubník Slavomír Bartoň
Vlastimil Bubník Slavomír Bartoň

1956 - VII. ZOH Cortina D'Ampezzo, Itálie

Nešťastná Cortina strašila naše hráče, trenéry i diváky hodně dlouho…Zásah bafuňářů do nominace a následný diktát přátelských zápasů narušil koncepci brněnského trenéra Vladimíra Bouzka. Až páté místo vyvolalo patřičnou zlobu u fanoušků. V Itálii reprezentovali Československo kromě trenéra Bouzka také Jan Kasper, kompletní první a druhý útok Komety ve složení Vlastimil Bubník, Slavomír Bartoň, Bronislav Danda a Zdeněk Návrat, František Vaněk a Bohumil Prošek. Do Brna se brzy přesune také Václav Pantůček.

1960 - VIII. ZOH Squaw Valley, Spojené státy

Zámořské olympiády nepřejí československému hokeji. Po Cortině čekali všichni medaili, ale naši skončili "jen" čtvrtí. Trenérem mužstva byl Eduard Farda, ve svém týmu měl kromě jiných také brankáře Vladimíra Nadrchala, obránce Jana Kaspera, Rudolfa Potsche, Františka Mašlaně, kompletní útok Vlastimil Bubník, Václav Pantůček, Bronislav Danda a sehranou dvojici František Vaněk a Josef Černý. Desátým útočníkem byl Jaroslav Jiřík.

Vladimír Nadrchal Rudolf Potsch
Vladimír Nadrchal Rudolf Potsch

1964 - IX. ZOH Innsbruck, Rakousko

Po dvou hubených olympiádách medaile, aneb postupně nahoru. Poprvé v Innsbrucku reprezentovala budoucí brankářská dvojice Komety Vladimír Nadrchal a Vladimír Dzurilla, obránce Rudolf Potsch, zakládající hráč RH Brno Stanislav Sventek a v útoku trio Vlastimil Bubník, Josef Černý a Jaroslav Jiřík.

1968 - X. ZOH Grenoble, Francie

Porážíme na vrcholném turnaji sezóny sovětskou Sbornou! Ale prohra s Kanadou nám bere zlaté medaile. Škoda, zlato bylo blízko. Naši svatyni hájila opět dvojice Vladimír Dzurilla, Vladimír Nadrchal, v obraně se zabydloval Oldřich Machač, na křídlech Golonkova útoku zazářili Jaroslav Jiřík a František Ševčík. Nechyběl ani Josef Černý.

Josef Černý Oldřich Machač
Josef Černý Oldřich Machač

1972 - XI. ZOH Sapporo, Japonsko

V Japonsku jsme nepropadli, ale zákulisí nebylo nejčistší. Na protest se Josef Černý, kapitán národního mužstva, vzdal po OH reprezentace. Jeho spoluhráči byli brankář Vladimír Dzurilla, obránce Oldřich Machač a v útoku Richard Farda.


1976 - XII. ZOH Innsbruck, Rakousko

Po dvanácti letech návrat na místo činu a stříbrné medaile. Takové byly ZOH v roce Kanadského poháru a zlatých Katowic. Jistotou zadních řad byl Oldřich Machač (jako již tradičně). Ten byl také jediným zástupcem Komety na této sportovní slavnosti

Karel Lang Radek Svoboda
Karel Lang Radoslav Svoboda

1980 - XIII. ZOH Lake Placid, Spojené státy

Zámořské olympiády nám opravdu nesedí. Po Squaw Valley byl rok 1980 dalším olympijským propadákem. V ambiciózním mužstvu chytal Karel Lang (byť jeden zápas – proti Rumunsku), ovšem již na dalších akcích byl jasnou reprezentační jedničkou. Žádný jiný hráč Komety na těchto OH nehrál.

1984 - XIV. ZOH Sarajevo, Jugoslávie

Stříbrná medaile (škoda prohry 0:2 se SSSR ve finálové skupině, mohlo být i zlato) a vítězství reprezentanta NSR Ericha Kühnhackela v kanadském bodování turnaje (Eric Künhackel je československý rodák a odchovanec Baníku Sokolov). To jsou dva aspekty ZOH v Jugoslávii. V obraně naší reprezentace odehrál zápasy Radoslav Svoboda, v útoku tvrdil muziku budoucí trenér Komety Vladimír Kýhos.

Radim Raděvič Leo Gudas
Radim Raděvič Leo Gudas

1988 - XV. ZOH Calgary, Kanada

A do třetice. Zámořské olympiády... Až šesté místo v Calgary bylo vyvrcholením krize v reprezentaci vedené Jánem Starším a Františkem Pospíšilem. Karlu Langovi nominaci "vyfouknul" Petr Bříza, třináctým útočníkem byl Radim Raděvič.

1992 - XVI. ZOH Albertville, Francie

Doba bronzová československého hokeje. Kometa právě sestupuje z extraligy, reprezentační dres obléká její budoucí hráč Leo Gudas a trenér Ladislav Lubina, asistentem hlavního kouče Ivana Hlinky je Jaroslav Walter. Z původní nominace vypadl Karel Lang (již co by hráč Krefeldu), který se trenérům z účasti na ZOH omluvil.

Ladislav Lubina Tomáš Sršeň
Ladislav Lubina Tomáš Sršeň

1994 - XVII. ZOH Lillehammer, Norsko

Nepovedené čtvrtfinále s Kanadou (prohra v prodloužení) mělo i "modrobílé" zastoupení. Ze švédské ligy se dostal do nároďáku Tomáš Sršeň. V nbově vytvořené reprezentci Slovenska najdeme také zajímavá jména, která jsou spojená s Kometou. V brance nastupuje Eduard Hartmann, v útočné formace nalezneme Róberta Petrovického.

1998 - XVIII. ZOH Nagano, Japonsko

Přepište dějiny, otevíráme zlatou bránu…. To jsou dva nejslavnější slogany z osmnáctých her. Na hvězdné souspice najdeme hráče, který v současné době patří k oporám Komety. Je to Jiří Dopita. Kometa měla i oficiálního reprezentanta. Lékařem mužstva byl MUDr.Zdeněk Ziegelbauer, tč.lékař HC Kometa Brno. A pojďme na Slovensko, na jeho soupisce je opět Róbert Petrovický.

Jiří Dopita Mojmír Trličík
Jiří Dopita Tomáš Kaberle

2002 - XIX. ZOH Salt Lake City, Spojené státy

Ani na počtvrté se na severoamerické půdě nedočkala naše reprezentace medaile. Nervy drásající čtvrtfinále s Ruskem přineslo jen jednu jedinou branku. V reprezentaci nastupoval odchovanec druhého brněnského klubu Martin Havlát, Petr Sýkora s Kometou absolvoval letní přípravy 2008 a 2009, oporou byl nestor Jiří Dopita, v obraně se objevil Tomáš Kaberle, hvězda Toronta. O angažmá v Kometě neměl v té době ani ponětí. Slovenský dres potřetí za sebou obléká Róbert Petrovický.

Alois Hadamczik Mojmír Trličík Roman Červenka
Alois Hadamczik Mojmír Trličík Roman Červenka

2006 - XX. ZOH Turín, Itálie

Bronzové medaile jsou bezpochyby úspěchem, i když našinec je stále namlsaný naganským úspěchem. I tentokráte měla Kometa zastoupení: v realizačním týmu - MUDr. Zdeněk Ziegelbauer co by ryzí reprezentant brněnského klubu, na lavičce trenér Alois Hadamczik a asistent hlavního trenéra Mojmír Trličík. V poli hrající Tomáš Kaberle stále nepomyslel o budoucím angažmá v Brně, stejně jako jeho parťák v útoku Martin Erat. Pro něj to bylo první (a rozhodně ne poslední) setkání s olympijskými kruhy. Čtvrtý start na OH si připisuje v barvách Slovenska Róbert Petrovický.

2010 - XXI. ZOH Vancouver, Kanada

Jak dopadne další zámořská mise? Nijak slavně. V celkové tabulce patřila naší reprezentaci sedmá příčka. V obraně řádil Tomáš Kaberle (Toronto), v útoku nastupovali několikazápasový Komeťák Roman Červenka a Martine Erat.

Ondřej Němec Martin Erat
Ondřej Němec Martin Erat

2014 - XXII. ZOH Soči, Rusko

V Soči dopadla naše reprezentace ne příliš slavně. Vypadla ve čtvrtfinále a výsledky týmu byly celkově za očekáváním. Atmosféře neprospěla mediální masáž před i po turnaji. Hlavní trenérem na turnaji byl opět Alois Hadamczik, v obraně nastupovali Tomáš Kaberle (toho času hráč Kladna), Michal Barinka, v útoku Roman Červenka a Martin Erat. Slovenský národní tým má na své soupisce jednoho hráče spojeného s Kometou, byť krátce. Je jím Michel Miklík.

2018 - XXIII. ZOH Pchjongčchang , Jižní Korea

Jižní Korea hostí dvacáté třetí zimní olympijské hry. A po dlouhé době se na nich představí kmenoví hráči Komety. V obraně budou trenéři spoléhat na Ondřeje Němce, kapitánem mužstva bude Martin Erat, který si připíše čtvrtý start na olympiádě. Třetí start si připíše Roman Červenka.

Jižní Korea hostí dvacáté třetí zimní olympijské hry. A po dlouhé době se na nich představí kmenoví hráči Komety. V obraně budou trenéři spoléhat na Ondřeje Němce, kapitánem mužstva bude Martin Erat, jenž si připíše čtvrtý start na olympiádě. Slovensko reprezentuje útočník Marcel Haščák. Třetí start na OH zaznamená několikazápasový komeťák Roman Červenka.