Muži v masce. Přitahují v podstatě každého, kdo sleduje hokej. A jsou hlavním magnetem ve všech sportech, ve kterých se objevují. Stát se brankářem a prosadit se v týmu, to je pro brankáře daleko těžší než pro hráče v poli. Brankář buď chytá nebo nechytá a zahřívá lavičku. Od 70.let se objevuje také pojem třetí brankář. Dnes se zaměřím na ty třetí brankáře, příště zase na "dvojky" a jedničky". I když jedno z druhým a druhé se třetím velmi úzce souvisí.
V Kometě se tři brankáři poprvé protočili v sezóně 1957-1958. Kometa disponovala dvěma zkušenými brankáři Jiřím Kolouchem a Zdeňkem Trávníčkem. A na podzim do Brna narukoval mladičký Vladimír Nadrchal. Ihned se stal týmovou jedničkou, dosavadní opora Kolouch se přesunul na lavičku a Zdeněk Trávníček se stal prvním třetím brankářem. Po sezóně odešel Kolouch do Spartaku ZJŠ a Trávníček se posunul alespoň na střídačku.
![]() |
![]() |
Vladimír Kříž | František Štěpánek |
Třetí brankáři dostávali ale i nadále příležitost alespoň v přípravě. Většinou se jednalo o mladé hráče - juniory. V roce 1961 se tak v přípravném utkání objevil brankář František Štěpánek a pozici neoficiální trojky plnil tři roky. Další část své kariéry strávil v Olomouci. V létě 1964 jej vystřídalVladimír Kříž, který je s Kometou spjat jako dlouholetý úspěšný trenér mládeže. Také několik let působil u prvního mužstva. Co by brankář dostal šanci jen v přípravě a v přátelských zápasech během ročníku 1964-1965.
V roce 1966 se zranil Vladimír Nadrchal, dvojkou byl nově příchozí Jaromír Přecechtěl. Kdo mu bude krýt záda? To byla příležitost pro Josefa Dvořáka, který už coby zkušený brankář dostal poprvé šanci v Kometě. Záda kryl kromě Přecechtělovi také prvnímu brankáři Nadrchalovi, v jednom ligovém zápase si také za Kometu zachytal.
![]() |
![]() |
Milan Magdalík | Radomír Daněk |
Problém třetího brankáře byl tedy vyřešen. Ale jen pro tuto sezónu. V dalších letech dostávali šanci mladí odchovanci brněnského hokeje. Jen přátelské zápasy si připsal do svých statistik Milan Magdalík, účastník juniorského evropského šampionátu do 19 let 1968 a 1969. V Kometě se do branky nedostal, další jeho kroky směřovali snad do Plzně. Brněnský tým navíc testoval dalšího odchovance, navrátilce z Dukly Jihlava Radomíra Daňka. Ten byl třetím brankářem Komety v podstatě několik let. I když působil v brněnském Ingstavu, v případě nutnosti byl však k dispozici. Oficiálně nastoupil k ligovému zápasu v sezóně 1976-1977. Dvojka Petr Ševela narukoval do Dukly Trenčín a Kometa potřebovala zacelit vzniklou mezeru za ostříleným Vladem Dzurillou. V záloze byli ještě dva mladíci. Dušan Talášek a Karel Lang.
![]() |
![]() |
Dušan Talášek | Pavol Švárný |
Tito dva plnili pozici trojky svědomitě, za pár měsíců ten mladší a talentovanější z nich připravil Radka Daňka o "místo". Pro příští sezónu se stal klubovou dvojkou mladý Karel Lang a trojkou Dušan Talášek. Ten se ale do branky nedostal.
Vraťme se ale ještě o dva roky zpět. V roce 1975 získali funkcionáři do branky z Liptovského Mikuláše juniora, který se v Brně neprosadil a většinu času strávil v "béčku" v Třebíči. Brzy se vrátil na Slovensko, konkrétně do Košic. Tam patřil několik let ke stálicím VSŽ Košice. Jeho jméno je Pavol Švárný.
Dalším třetím brankářem se stal v sezóně 1979-1980 junior František Jelínek. On ale nebyl klasickou trojkou. Trenéři po něm sáhli vzhledem k neuspokojivým výkonů prvních dvou brankářů Radvanovského a Ševely. Sestupu však nezabránili ani kolotoče v brankovišti.
![]() |
![]() |
|
Jaroslav Prokop | Dušan Staňka | Dalibor Mátl |
Další ročník byl druholigový a Kometa tvořila novou brankářskou dvojici. K ostřílenému Radkovi Daňkovi co by dvojce a navrátilci z vojny, reprezentantu Karlu Langovi, přibyl junior Petr Adamec. Pozdější předseda Komety a manažer Senátorů Dostal příležitost ve dvou zápasech.
Osmdesátá léta byla ve znamení dvojice Lang - Jelínek. Mladí a talentovaní junioři nedostávali šanci, většinou se jen mihli v předsezónních přípravných zápasech. V roce 1982 to byl Jaroslav Prokop, o rok později kryl záda Langovi v ligovém zápase Dušan Staňka, o rok později se v přípravě společně se Staňkou objevil v kádru takéDalibor Mátl. Ten se jako jediný z této trojice dostal i do ligové branky. V jednom zápase měl Karel Lang problémy s výstrojí a na čas nutný k opravě pustil do branky Mátla. Ten odchytal pár minut a připsal si jeden zásah.
![]() |
![]() |
Zdeněk Nejtek | Libor Spurný |
Před sezónou 1986-1987 hrozil odchod dvojky Františka Jelínka do Slovanu Bratislava. (mohli jste číst minule). Novou dvojkou se měl stát Zdeněk Nejtek, ale díky neuskutečnění se transferu se posunul do pozice třetího brankáře. Další rok se pokusil dostat do kádru opět, ale během roku zamířil do Olomouce, se kterou postoupil během dvou let do nejvyšší soutěže.
V roce 1989 došlo ke kuriózní situaci. Branku Komety hájili v ligových zápasech pět brankářů. Do té doby nevídaný počet. Po několika zápasech se zranili postupně oba dva brankáři prvního mužstva. Vedení požádalo o pomoc druholigový Ingstav a v dalších kolech se v dresu Kometa přestavila dvojice brankářů Jiří Kašpar a Libor Spurný. V Ingstavu byl jedničkou Spurný, v Kometě bylo tomu naopak. Šanci dostal také junior Karel Čermák, který se stal trojkou díky odchodu Karla Langa do Německa. Na psot jedničky povýšil František Jelínek, dvojkou se posléze stal Jiří Kašpar získaný na hostování z Ingstavu.
![]() |
Jiří Kašpar II. |
Trojkou zůstal junior Karel Čermák a to i další sezónu. Ovšem po jeho odchodu na vojnu došlo ke kuriózní situaci. Dvojici Eduard Hartmann Jiří Kašpar doplnil junior Jiří Kašpar II. Juniorský odchovance Komety. Další rok se vrátil na post trojky Karel Čermák.
V sezóně 1993-1994 se o typické trojce nedalo mluvit. Kometa získala v závěru dva kvalitní brankáře na střídavý start, většinu sezóny byl třetím v řadě Jiří Kašpar II.
V polovině devadesátých let byl nejvyužívanější trojkou zmiňovaný Karel Čermák, jeden rok doválčil Adam Svoboda. Na rozdíl od Čermáka se ale do branky nedostal.
V roce 1997 měla Kometa stabilní brankářskou dvojku a trojku. Tou byl junior Jan Štork. Jako jedničky se zde střídali brankáři na střídavý start. Štork byl trojkou i o rok později.
![]() |
![]() |
Martin Vrba | Lukáš Čábelka |
V roce 1999 se stal třetím brankářem Martin Vrba, na přelomu tisíciletí byl trojkou junior Lukáš Čábelka. V sezóně 2001-2002 měla Kometa opět k dispozici tři brankáře, ale vzhledem k k jejich častému nasazování jde jen těžko říct, kdo byl jedničkou, kdo dvojkou a kdo trojkou.
Opravdovou raritou byl třetí v řadě v sezóně 2002-2003. Byl jím více jak dvoumetrový juniorský reprezentant Francie Gilles Beck. Po návratu do 1.ligy se trojkami v Kometě stali junioři Přemysl Žák a Roman Kousal.
Největší kolotoč na "trojkách" byl v sezóně 2004-2005. Tam se střídali juniorští brankáři Komety: David Adamec, Jaroslav Jágr, Tomáš Kubeš, šanci dostal také Ondřej Hubačka. Ten si post "trojky" odzkoušel i v sezóně 2005-2006 a 2006-2007, závěr sezóny 2006-2007 odsunul na pozici trojky Tomáše Kubeše příchod Imro Petríka.
![]() |
![]() |
Marek Čiliak | Ondřej Hubačka |
Rok 2007-2008 byl také zajímavý. Jako trojka měl fungovat Tomáš Kubeš, ale nejprve se zranil Radek Fiala, kterému následně skončilo hostování z Litvínova, těsně před úvodním zápasem jednička Lukáš Hronek, mezi brankové tyče se postavil Tomáš Kubeš, kterému záda kryl Ondřej Hubačka. Na dalších šest zápasů získalo vedení Kamila Jarinu z Plzně, ale po měsíci se zdravotní stav Lukáše Hronka nelepšil. V Zápasech dostával příležitost Tomáš Kubeš, záda mu kryli na střídačku Ondřej Hubačka a mladý Marek Čiliak. Před Vánoci odešel Kubeš do Jindřichova Hradce a do Komety přestoupil Kamil Jarina, ale ani jemu se nevyhnuly zdravotní peripetie. Do branky byl přizván Pavel Maláč, který z Komety hostoval v Hodoníně.
Pro sezónu 2008-2009 počítají trenéři s brankářským tandemem Alexandr Hylák a Lukáš Hronek, roli třetího vzadu získal Martin Štefl. Kromě něj číhají na svou šanci junioři Marek Čiliak a Martin Schenk, v Hodoníně hostuje Ondřej Hubačka, v Šumperku pak Pavel Maláč.
Extraligovou sezónu 2009-2010 zahajuje dvojice Jiří Trvaj a Alexandr Hylák, třetí vzadu Marek Čiliak je na hostování v celku slovenské reprezentační dvacítky, která hraje slovenskou extraligu.
Následující roky jsou využívání na výpomoc ke stabilní dvojici Hovi - Trvaj brankáři Havlíčkova Brodu Jaroslav Suchan a Stanislav Neruda, v několika zápasech zažijí extraligovou atmosféru junioři Filip Barus, Jan Strmeň a Daniel Zelenka. Po odchodu Sasu Hoviho doplňuje Jiřího Trvaje Martin Falter, o rok později se vrací do brněnského brankoviště Marek Čiliak. Sezónu 2013-2014 nastartovala tedy silná a zkušená trojice. Martin Falter je brzy "převelen" do Třebíče, v zápasech se na lavičce občas objevuje Lukáš Klimeš. O rok později odchází zkušený Jiří Trvaj, který v právě ukončené sezóně symbolicky předal žezlo Marku Čiliakovi, třetím do party k Falterovi je Lukáš Klimeš.
![]() |
![]() |
![]() |
Lukáš Klimeš | Pavel Jekel | Lukáš Dostál |
V sezóně 2015-2016 se objevují dokonce čtyři brankaři, papírově je trojkou Daniel Zelenka, který hostuje v Šumperku, víc prostoru by měl dostat Lukáš Klimeš. který se pro změnu rozehrával v Přerově. V půlce sezóny vedení přivedlo talentovaného Karla Vejmelku z Pardubic, který odchytá celou sezónu v Třebíči. Následující rok má vytvořit tandem s Markem Čiliakem.
A prognózy se naplňují. Vejmelka s Čiliakem vytvoří v základní části vyrovnanou dvojici, play-off však v brankovišti jasně opanuje Marek Čiliak. Ovšem ke slovu se neplánovaně dostávají i další brankáři. V několika zápasech nastoupí Pavel Jekel, na lavičce se objevují Zdeněk Slavíček a teprve šestnáctiletý Lukáš Dostál. Pozici brankářských "trojek" se vrací do rukou mladých a nadějných.