Představujeme osobnosti Komety: Rudolf Potsch

    16.11.2009 | Zbyněk Matýsek (MAZB)

Když se někdo zeptá na nějaké slavné jméno ze slavného období Komety, tj. 50. a 60. let, jsou povětšinou jmenováni útočníci. Jména jako Bubník, Danda, Vaněk, Černý, Jiřík zná snad každý fanda hokeje. Mezi těmito jmény zazní určitě také jméno jednoho obránce, který patřil dlouhá léta k oporám Komety i národního mužstva, svou komplexní a tvrdou hrou by se rozhodně neztratil jako jeden z mála i v současnosti, troufám si tvrdit, že by patřil i k těm lepším bekům v NHL. Rudolf Potsch.


15.06.1937 v Brně


Hráčská karta Rudolfa Potsche

Odchovanec Králova Pole patří k hráčům ,které do velkého hokeje dostal legendární trenér Antonín Haukvic. Co by dorostenec vybojoval v letech 1952-1955 titul dorosteneckého přeborníka republiky. Do seniorského hokeje nakouknul v Králově Poli, v roce 1956 pak narukoval do RH Brno a s jejím dresem se rozloučil až v roce 1969.

Jako boxer v letní přípravě

Obrana Komety byla v podstatě neměnná, borci jako Olejník, Mašláň, Meixner a Potsch patřili k ozdobám prvoligového celku. Přesto Rudolf Potsch nad ostatními trošku vyčnívá, a to díky precizní ofenzivní činnosti, přesnou a tvrdou střelbou těsně nad ledem a bodyčeky ramenem. V celkem 348 zápasech vstřelil 134 branek , připsa135 nahrávek, což v součtu činí 2639 bodů. Patří mu suverénně první místo v historickém, kanadském bodování obránců i v žebříčku střelců a nahrávačů. V celkovém bodování vč.útočníků je na desátém místě. V pořadí počtu odehraných zápasů mu patří devátá příčka. S Kometou pak 9x oslavil titul mistra republiky. Podlesní dvě sezóny vedl Kometu do ligových bojů jako kapitán mužstva.

V roce 1969 požádal oficiální cestou o možnost získat zahraniční angažmá. Po získání souhlasu (neboť splňoval tehdejší kriteria – starší hráč 31 let, patřičný počet sehraných zápasů v reprezentaci…) zakotvil v německém Düsseldorfu, kde získal další dva mistrovské tituly.

Po návratu z Německa nastupoval dva roky v dresu nástupce SKKP – Ingstavu Brno a zároveň působil jako asistent trenéra Slavomíra Bartoně. V roce 1974 ukončil aktivní kariéru a zcela se věnoval trénování. S Ingstavem Brno v roce 1975 postoupil do nejvyšší soutěže. Působení to bylo jen epizodní, Ingstav se po roce poroučel zpět do 1.NHL, ale Rudolf Potsch na postě trenéra zůstal. V roce 1978 si ho vyhlédla právě zachránivši se Dukla Trenčín, kde působil další 4 roky. Jeho angažmá skončilo v roce 1982 sestupem z nejvyšší soutěže.

Kapitán Komety

Po té následoval návrat do Komety, trenérské žezlo převzal společně s Františkem Vaňkem. Jejich působení nebylo v celkovém kontextu nijak skvělé, 2x se Kometa zachraňovala v posledním zápase a jen jednou (1983-84) se dostala do klidného středu tabulky. Rok 1985-1986 zahájil Rudolf Potsch jako hlavní trenér. Za asistenty si vybral Jaroslava Jiříka a Josefa Černého, ale vedení Zetoru jeho návrh zamítlo a za asistenta jmenovalo Lubomíra Hrstku. Po šesti kolech byl Rudolf Potsch od mužstva odvolán a na jeho místo přišel Vladimír Dzurilla.

Další působiště Rudolfa Potsche byl jugoslávský Partizan Bělehrad, od roku 1988 vedl druholigovou Olomouc, kde se poprvé setkal s Josefem Sršněm co by spolupracovníkem na postě trenéra. Olomouc patřila k TOP celkům 1.ligy a v roce 1990 postoupila do nejvyšší soutěže. Rudolf Potsch v Olomouci extraligovou sezónu nedokončil, byl odvolán. Další sezónu odtrénoval v Německu ve Freiburghu, v roce 1992 se vrátil do Komety co by asistent Josefa Sršně. Tentokrát se jednalo o dvouleté působení a opět ne úspěšné. Dvakrát se pokoušela Královopolská (tehdejší Kometa) postoupit do nejvyšší soutěže a vždy neúspěšně. Chuť si Rudolf Potsch spravil v Trenčíně, kde společně s Jaroslavem Walterem a po té s Ernestem Bokrošem získal dvakrát titul mistra Slovenska. Jeho poslední trenérskou štací byla druholigová Kroměříž.

Trenérská karta Rudolfa Potsche

Rudolf Potsch startoval na sedmi mistrovství světa (195-1961 a 1963-1966) a na dvou ZOH ( 1960 a 1964 ). V roce 1961 získal titul mistra Evropy.

Rudolf Potsch byl skvělým bruslařem ,střelcem od modré, tvrdě hrajícím obráncem. Vynikající v založení útoku. Zkrátka jeden z nejkomplexnějších beků v historii českého hokeje.